10 wrz 2013

Pozew o rozwód bez orzekania o winie, bez świadków i bez orzekania o alimnety

Podpowiem wam jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie, bez świadków, i bez alimentów. W następnym notkach pomogę również napisać to łącząc kilka spraw w jedno.  Aktualnie zajmiemy się samym rozwodem.

Kto może złożyć pozew o rozwód?
Każde z małżonków może złożyć pozew o rozwód. Wtedy ten kto składa pozew nazywa się powodem w sprawie, a współmałżonek jest pozwanym.

Gdzie składamy pozew o rozwód?
W wydziale cywilnym w sądzie okręgowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania jeśli jedno z was nadal tam mieszka. Jeżeli oboje mieszkacie już gdzie indziej, to do okręgu któregoś z was. Jeżeli się pomylisz, sąd prześle pozew do właściwego sądu.

Jeśli nie wiesz gdzie przebywa mąż/ żona:
Nawet jeżeli nie możesz ustalić miejsca pobytu męża/żony, możesz wszcząć sprawę rozwodową. Wtedy w pozwie musisz wystąpić o ustanowienie kuratora dla żony/męża. 

Jakie sprawy można powiązać w sprawie rozwodowej?
Alimenty na siebie
Alimenty na dziecko/ dzieci
Powierzenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców
Prawa i obowiązki małżonków

Jaki jest koszt rozwodu bez orzekania o winie?
Kwota stała 600zł, jeśli osoba składająca pozew jest bezrobotna może zwolnic się z tych kosztów. Jeśli obie pracują, koszty można podzielić na pół uwzględniając to w pozwie w ramce pt. "Wnoszę o".
Jeśli chcemy zostać zwolnieni piszemy -zasądzenie od pozwanego/pozwanej na rzecz powódki/powoda kosztów procesu według norm przepisanych.
Jeśli chcemy podzielić koszty po połowie -wnoszę o podział kosztów sądowych po połowie.

Jakie dane musimy zebrać, by rozpocząć pisanie:
-własny adres (to chyba nie problem),
-adres osoby pozwanej (osoby, którą oskarżamy, z którą się rozwodzimy),
-dokładny adres sądu, oraz nazwę wydziału cywilnego, np.:  Wydział II Cywilny,  Wydział XI Cywilny, (wiem, że w Gliwicach jest to XII Wydział Cywilny)
-od kiedy nie mieszkamy z małżonką/małżonkiem,
-datę urodzenia dziecka/ dzieci jeśli są,
-spisać sobie na kartkę kilka ważnych, istotnych faktów waszego wspólnego życia,
-jeśli są dzieci, przy kim zostaną po rozwodzie.

Skąd otrzymać odpis skrócony aktu małżeństwa?
Idziemy do Urzędu Stanu Cywilnego, w którym brany był ślub. Na miejscu wypisujemy druk, w którym wypisujemy dane, zaznaczamy do czego potrzebny nam akt (rozwód) zaznaczamy jaką formę ma mieć akt (czyli ma być skrócony) oraz dajemy własnoręczny popis. Otrzymujemy pozew i płacimy za niego. Aktualnie to koszt 22zł.

Skąd otrzymać odpis skrócony aktu urodzenia dziecka?
W Urzędzie Stanu Cywilnego właściwego dla urodzenia dziecka. Jeśli dziecko urodziło się w Katowicach to z Katowic, jeśli we Wrocławiu to z Wrocławia. Również wypisujemy druk. Płacimy wtedy gdy służy to do sprawy rozwodowej bez alimentów, jeśli załączamy w sprawie rozwodowej alimenty zaznaczamy na druku, że będzie to nam potrzebne do sprawy alimentacyjnej i zostajemy zwolnieni z kosztów za akt.

Jeśli mieszkam z rodzicami, którzy pracują ale sam/a jestem bezrobotny/a co wtedy?
Do zwolnienia z kosztów sądowych dorzucamy ich zaświadczenia o zarobkach NETTO  wystarczy za jeden miesiąc. Dorzucamy również ich PIT-Y za miniony rok. Nie oznacza to, ze jeśli sporo zarabiają, koniecznie zapłacimy za rozwód.



Uwierzcie mi, że może to tak wygląda na skomplikowane pismo, ale każdy szarak jest w stanie sobie poradzić. Mamy setki wzorów w internecie, ja dokładam swój, ponieważ również pisałam pozew na własny rozwód.



Zaczynamy

Miejscowość, data

     

                   Sąd Okręgowy w (miejscowość)
  Wydział X Cywilny    
Ulica i numer           
                      Kod pocztowy, miejscowość sądu



                       Powódka/ powód: (osoba, która pisze pozew)
                                                     miejscowość, ulica, numer
                       Pozwany/ pozwana: (osobą, z którą się rozstajemy)
                                                     miejscowość, ulica, numer


POZEW O ROZWÓD

Wnoszę o:
  1. rozwiązanie przez rozwód bez orzekania o winie małżeństwa powódki/ powoda imię nazwisko z pozwanym/ pozwaną imię nazwisko, które to małżeństwo zostało zawarte w dniu data dokładna przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w miejscowość tego urzędu, nr aktu małżeństwa (podać numer);
  2. powierzenie powódce/ powodowi wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem/ dziećmi stron: Imię Nazwisko data urodzenia, miejsce urodzenia;
  3. ustalenie miejsca zamieszkania Imię Nazwisko syna/ córki, dzieci przy matce/ ojcu;
  4. zasądzenie od pozwanego/ pozwanej na rzecz powódki/ powoda kosztów procesu według norm przepisanych. 


Uzasadnienie:
         Strony zwarły związek małżeński przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Miejscowość w    dniu data .
Dowód: skrócony odpis aktu małżeństwa
         Z małżeństwa tego narodził/ narodziła/ narodzili się Imię Nazwisko, data urodzenia.
Dowód: skrócony odpis aktu/aktów urodzenia
        W tym miejscu opisujemy życie małżeńskie. Jak układało się pożycie stron na początku związku. Co ważnego się wydarzyło,  że pragniemy rozwodu, koniecznie trzeba tu wpisać od kiedy nie ma wspólnego zamieszkania i zaznaczyć jakie było ostatnie wspólne zamieszkanie i podać adres. Zaznaczamy, że między powodem/ powódka a pozwanym/pozwaną nie ma możliwości zbliżenia się, że zanikła między wami więź gospodarcza (nie mieszkacie ze sobą), fizyczna (nie współżyjecie ze sobą) i uczuciowa. Dopisujemy na końcu: W związku z powyższym żądania powódki/ powoda są w pełni uzasadnione.


                               Własnoręczny podpis


Załączniki:
1. odpis pozwu (czyli drukujemy jeszcze raz nasz pozew, aby trafił do pozwanego/pozwanej),
2. odpis skrócony aktu małżeństwa (oryginał, płatny w Urzędzie Stanu Cywilnego, do pozwu tylko jedna sztuka)
3. odpis skrócony aktu/aktów urodzenia (oryginał, dostępny w Urzędzie właściwym dla urodzenia dziecka jeśli urodziło się w Katowicach to w Katowicach)
4. zaświadczenie o zarobkach (chyba że nie mamy pracy).

 

           

Uwagi, o których można nie wiedzieć:
Jeśli sie okaże, że przyszedł do nas list z Sądu z datą rozprawy ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasz pozew, możemy całkiem za darmo sprawdzić czy jest ona w sądzie. Zdarza się tak, że jest zbyt krótki termin do rozprawy by wysłać nam odpowiedź.  Jak to zrobić?

Idziemy do Sądu, w którym będzie się toczyć sprawa. Idziemy do biura obsługi interesanta. Tam mówimy, że chcielibyśmy na dzień następny zamówić akta sprawy do czytania. Pani/Pan podają nam kartkę a4 do wypełnienia. Na niej podajemy sygnaturę sprawy (Napisana jest na liście, który otrzymaliśmy z sądu np. XI RC 772/10), Imię Nazwisko i własnoręczny podpis z datą dzisiejszą i z data zamówienia. Ważne aby zamawiać na dzień przed lub kilka dni przed. Nie robimy tego na dzień dzisiejszy, ponieważ nasze akta trzeba znaleźć. Na drugi dzień lub wyznaczony termin przychodzimy do sądu, do obsługi interesanta. Odbieramy akta i zabieramy je do czytelni ( w naszym sądzie zaraz w biurze obsługi są ławki z plikiem czystych kartek a4 i z długopisami, z lampka biurową, ale w razie wu można mieć własny długopis i kilka kartek) Przepisujemy w czytelni istotne dla nas sprawy. Wiem, że w naszej czytelni można zrobić zdjęcia aparatem ale nie wolno telefonem. W razie czego można zapytać. Odpowiedź na pozew przyda nam się, żebyśmy wiedzieli czego możemy się spodziewać, kto będzie sędzią w sprawie, można przejrzeć dowody.

Co ważne: Jeśli nie chcemy płacić za rozwód wypisujemy wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych (notka wcześniej jak to zrobić >>>kilk<<<  do tego dołączamy oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. W jednej z następnych notek pokażę skąd to ściągnąć, jak to wypisać, jak złożyć.


W następnej notce postaram się opisać proces rozwodowy w sądzie od poczekalni po szczegółowe pytania - po wyrok.

Przykłady z internetu



8 komentarzy :

  1. Artykuł bardzo fajny i konkretny!! Ja jeszcze polecam odwiedzić tą stronę, znajdziecie tam wzór pozwu rozwodowego bez orzeczenia winy!!

    http://dokumenty.e-prawnik.pl/pisma/pozwy/pozew-rozwodowy-bez-orzekania-o-winie.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Chcę złożyć pozew,ale nie wiem czy jeszcze mąż przebywa pod adresem który znam,czy nie został osadzony w więzieniu. Czy muszę podawać jakiś jego adres czy nie?

    OdpowiedzUsuń
  3. Konkret artykuł! Dzięki :)

    OdpowiedzUsuń
  4. A co jeśli nie chcę żeby mąż dostał w pozwie mój adres pod którym aktualnie mieszkam?

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. Przyznam szczerze, że takie wzory są bardzo pomocne. Ja jednak jestem zdania, że lepiej po pomoc pójść do adwokata, bo niestety czasem rozwody są bardzo zawiłe i problematyczne. Jeśli nie wiecie kogo wybrać, to świetną pomoc może zaoferować adwokat online , do którego zgłosicie się zawsze.

    OdpowiedzUsuń